Kyberšikanovanie

    Ten, kto šikanuje, môže to robiť stále, bez prestávky, 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Bezpečným miestom pre šikanované dieťa prestáva byť dovtedy nedotknutý domov, kam prichádza po škole. Kyberšikanovanie dosahuje iný rozmer, stáva sa súčasťou prostredia, v ktorom sa dieťa predtým cítilo bezpečne.
   

    Kyberšikanovanie nezanecháva zjavné fyzické stopy, o to ťažšie sa odkrýva. Zväčša neexistujú žiadni priami svedkovia takéhoto javu.

    Neviditeľnosť a anonymita: „Nevidím ťa, ty nevidíš mňa.“ Agresor si môže ľahko vytvárať falošnú identitu alebo profily. Mocenská prevaha nezávisí od fyzickej sily ako pri klasickom šikanovaní.


    Mladí ľudia majú strach povedať dospelým o incidente, pretože sa obávajú, že im bude zakázané používať internet a/alebo mobil.


    Online materiál (webové stránky, fotografie, komentáre) môže byť zverejnenený nekontrolovateľne a dlhú dobu, môže byť nespočetne ráz replikovateľný (napríklad webová stránka alebo falošný profil).

 

 

Kyberšikanovanie zahŕňa:


- Zasielanie urážlivých komentárov na blog, profil (Myspace, Facebook, Pokec).
- Vytvorenie falošného profilu obete, ktorý slúži na jeho obťažovanie.
- Zasielanie zlomyseľných správ z takéhoto profilu známym a kamarátom obete.
- Zverejňovanie identifikovateľných osobných informácií o obeti  (fotografie, videá, osobná pošta).
- Posielanie urážlivých správ počas hrania online hier.
- Fotografovanie obete mobilom alebo nahrávanie na mobil, zverejňovanie na webe s cieľom zosmiešniť obeť (často sa to koná pri odpovedi pred tabuľou v škole).

Čo môžeš urobiť ak si obeťou kyber šikanovania, ako môžeš predchádzať kyber šikanovaniu

  • Musíš byť opatrný a dobre si premyslieť pri vytváraní profilu, čo všetko tam o sebe prezradíš, aké fotky tam dáš, koho si „priberieš“ do priateľov.
  • Nereaguj a neodpovedaj agresorovi, lebo konštruktívna debata nie je účinná akokoľvek by si argumentoval. Čím viac sa budeš snažiť vyjednávať, argumentovať a dávať veci na pravú mieru, tým viac sa agresor bude na tom zabávať a svoje konanie stupňovať.
  • Uchovaj si kompromitujúce materiály a správy ako dôkaz, pretože technicky je možné vypátrať a usvedčiť páchateľa, aj keď si kompromitujúce materiály agresor vymaže a odstráni z počítača.
  • Zmeň si heslo, e-mail SIM kartu, vystupuj pod iným menom, prezývkou.
  • Neuvádzaj svoju skutočnú identitu. Nikomu nepovedz svoje meno, vek, adresu, telefón a žiadne údaje o sebe, o svojich blízkych. Vystupuj pod všeobecnou prezývkou.
  • Skús vypátrať agresora, kontaktuj poskytovateľa servera, z ktorého Ťa šikanujú a pokús sa zamedziť prístup.
  • V každom prípade musíš o tom hovoriť buď s rodičmi, povedz to v škole učiteľovi, alebo nahlás na polícii.
  • Možno si ani neuvedomujete, že akékoľvek ubližovanie inému aj v kyberpriestore je trestný čin.

 

Komentáre

Dátum: 28.10.2014

Vložil: Novak

Titulok: Biju ma

Biju ma v škole taki velki chlapci, a mama mi povie že šňčo sa nebranim ma s kutačom zabije :D :D

Dátum: 03.11.2014

Vložil: biju ťa?

Titulok: Re:Biju ma

Ta zober kutač a zbi mamu :D

Dátum: 13.03.2014

Vložil: Európsky Projekt Bullying

Titulok: Šikanovanie

Do boja proti šikanovaniu na školách sa zapája aj Airbax Projekt podporovaný Európskym Programom pre Celoživotné Vzdelávanie. Viac o projekte sa môžete dozvedieť aj na oficiálnej stránke https://www.schoolbullying.eu/en alebo https://www.schoolbullying.eu/social/ . Cieľom tohto celoeurópskeho projektu je boj proti rasizmu, xenofóbii a šikanovaniu na stredných a základných školách. Projekt v slovenskom znení je dostupný aj na facebookovom profile https://www.facebook.com/#!/europskyprojekt.schoolbullying Ďakujeme za Vašu podporu v našom spoločnom úsilí !

Pridať nový príspevok